przewodniki zakupowe

Ubranka dla niemowląt i dzieci

Wszystkie dzieci mają tę niesamowitą zdolność do zużywania całej masy ubrań; małe dzieci zdają się być stale ubrudzone błotem czy lodami, a noworodki mają szczególną skłonność do zwracania mleka lub brudzenia pieluch, gdy tylko je ubierzesz w śliczną, czystą odzież (albo tuż przed przybyciem teściów!) Ponieważ maluchy potrzebują zarówno stałego komfortu, jak i stosownej odzieży, często dobrym wyjściem jest ubieranie ich „na cebulkę”, gdyż umożliwia to zdejmowanie lub dodawanie kolejnych warstw, zależnie od pogody. Należy wybierać materiały pochłaniające wilgoć, naturalne, trwałe i łatwe w pielęgnacji. Pamiętaj też, że ubranka swego niemowlaka lub małego dziecka będziesz nieustannie prać.

Wiek

Ubranka dla noworodków są dostępne w różnych rozmiarach, od 0 do 18 miesięcy. Mamy też rozmiary specjalne, przeznaczone dla wcześniaków.

Nasze ubranka dla wcześniaków o wadze 1,4–1,8 kg są zapinane na rzepy, które umożliwiają łatwy dostęp na potrzeby specjalnej pielęgnacji bez konieczności rozbierania i ubierania maleństwa. Nasze śpioszki dla wcześniaków zostały zaprojektowane we współpracy z oddziałami opieki neonatalnej.

Najważniejsze, aby noworodek czuł się wygodnie i mógł spać w ubrankach noszonych w ciągu dnia; pamiętaj, że w początkowym okresie życia noworodki śpią przez większość czasu, a odzież powinna im to umożliwiać. Jeśli zdecydujesz się na body lub śpioszki z czystej bawełny o naturalnych właściwościach termicznych, ubranka takie ogrzeją maleństwo w dni chłodne, a ochłodzą w ciepłe.

 • Gęsty splot sprawia, że ubranka są rozciągliwe i zachowują kształt po praniu i suszeniu w suszarce bębnowej.
 • Otwory na główkę i nóżki nie powiększają się.
 • Zatrzaski umożliwiają szybką i łatwą zmianę pieluch.
 • Wszystkie pętelki, zatrzaski i nity pochodzą od sprawdzonych dostawców, którzy pomagają producentom w ich prawidłowym i bezpiecznym zastosowaniu.
 • Zatrzaski nie zawierają niklu, dzięki czemu nie wywołują podrażnień.
 • Wycięcie kopertowe ułatwia zakładanie i zdejmowanie przez główkę.
 • Nasze śpioszki dla niemowląt w wieku do sześciu miesięcy mają przyszyte rękawiczki bezpalcowe, które uniemożliwiają maleństwu drapanie swej delikatnej skóry.
 • Śpioszki dla maluchów powyżej 9. miesiąca życia mają przeciwpoślizgowe stopy, które ułatwiają brzdącom wstawanie oraz eksperymentowanie z raczkowaniem i chodzeniem.
 • Wszystkie nasze śpiochy i body mają stopy typu Toe Safe™, które zapobiegają owijaniu się luźnych nitek wokół paluszków u nogi.

Kaftaniki

Kaftaniki są znakomite na lato, ponieważ w gorące dni można ich używać zamiast body i śpiochów. Ubieranie starszych niemowląt i dzieci „na cebulkę”, począwszy od kaftanika, jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zdejmować i dodawać kolejne warstwy zależnie od pogody.

Chusty

W początkowym okresie po urodzeniu bardzo przydają się chusty i kocyki, którymi owija się maleństwo, by było mu ciepło i przytulnie w ciągu dnia, gdy nie śpi. Nie zaleca się, aby niemowlę spało owinięte kocykiem lub chustą. Doskonale nadają się one na prezent, ponieważ wielu rodziców opuszcza szpital z dzieckiem owiniętym właśnie chustą. Może je także stosować podczas karmienia piersią, aby zasłonić się przed niepożądanymi spojrzeniami.

Piżamy niemowlęce

Piżamy niemowlęce pomagają starszemu niemowlęciu odróżnić noc od dnia. Składają się one z górnej części z długimi rękawami oraz naciąganych spodenek i są wykonane z miękkiego dżerseju bawełnianego. Są dostępne w rozmiarach od 62 cm do 86 cm (patrz: przewodnik doboru rozmiarów ubranek dla niemowląt i dzieci). Dzieci zwykle uwielbiają piżamy, a przy tak wielu dostępnych wzorach możesz nawet pozwolić swojej pociesze wybrać na zakupach tę, która jej się podoba.

Sweterki rozpinane dla niemowląt

Sweterki rozpinane dla niemowląt można stosować jako dodatkową warstwę odzieży. Są wykonane w 100% z akrylu lub polaru. Doskonale nadają się na zimę, ponieważ maleństwo czuje się w nich ciepło i przytulnie, ale sprawdzają się też w chłodniejsze lub deszczowe dni letnie.

Czapeczki niemowlęce

Niemowlęta tracą przez głowę dużo ciepła. Istotne jest zatem, aby na świeżym powietrzu główka była przykryta czapeczką. Podstawowe czapeczki trykotowe doskonale nadają się dla noworodków. Czapeczki dla niemowląt są dostępne w pięciu rozmiarach: rozmiar uniwersalny, 0–3 miesiące, 3–6 miesięcy, 6–12 miesięcy i 12–24 miesiące. Należy zawsze zdejmować czapeczkę, wchodząc do pomieszczeń.

Rękawiczki bezpalcowe / zapobiegające drapaniu się

Rękawiczki bezpalcowe służą nie tyle do ochrony przed chłodem, co do tego, aby uniemożliwić bobasowi drapanie się po twarzy i oczach. Paznokcie rosną u niemowląt bardzo szybko i często maleństwa potrzebują ochrony przed umyślnymi i mimowolnymi ruchami rąk.

Skarpetki

Skarpetki dla niemowląt okazują się przydatne niezależnie od pogody, ponieważ stanowią dodatkową warstwę ochrony delikatnych stópek. Są starannie wykonane, aby zapobiec owijaniu się luźnych nitek wokół palców u nóg.

Kurtki i kombinezony dla niemowląt

Kurtki i kombinezony dla niemowląt stanowią ostatnią zewnętrzną warstwę ochronną. Należy je zawsze zdejmować po wejściu do pomieszczeń, aby uniknąć przegrzania się maleństwa.

Porady dotyczące bezpieczeństwa odzieży

 • Nie zbliżaj odzieży do ognia.
 • Żadne elementy metalowe nie zawierają niklu, dzięki czemu nie podrażniają skóry.
 • Wszystkie guziki przyszywane są metodą krawiectwa jednoigłowego, bezpieczniejszą niż użycie ściegu łańcuszkowego.
 • Kołeczki (przetyczki) sprężynowe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i nie są stosowane w odzieży dla niemowląt.

Skorzystaj z naszego przewodnika rozmiarów ubranek dla niemowląt i dzieci, aby zawsze kupować właściwy rozmiar dla swojej pociechy.